Total War: Shogun 2 Ropörtajı

Creative Assembly firması özellikle strateji severler için oldukça önemli bir firmadır. Total War serisi ile büyük beğeni toplayan firma ile yeni oyunları Shogun 2 üzerine konuştuk. Bizi Japon tarihine geri götüren oyunun sitemizde yayınlanan ön incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.
 
Bölüm Sonu Canavarı: Total War oyunları Türkiye'de strateji severler tarafından büyük bir merak ile takip ediliyor. Bu bağlamda Türkçe dil desteği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
 
Creative Assembly: Tarihin en ilgi çekici bulduğumuz dönemlerinden yapabileceğimiz en iyi oyunu yaratmak istiyoruz ve aralarından seçim yapılacak çok şey var. Gelecekteki bir Türkçe içeriği göz ardı edemem. Daha önce olumlu tepkiler alan Empire’daki Osmanlı’ları hatırlayın.
 
BSC: Shogun 2 ile Japon tarihine geri döndünüz. Batıyı bırakıp tekrar doğuya yönelmedeki en büyük etken nedir?
 
CA:  Köklerimize dönmek için çok iyi bir fırsattı. İlk Shogun ve Total War’un başladığı yerdi. Geriye dönüp, o günden beri geliştirdiğimiz yeni teknolojileri oyuna eklemek çok çekici geldi. Ekibimizdeki birçok kişi ilk Shogun’u oynadı ve The Creative Assembly’e bu yüzden katıldı ve bu proje üzerinde çalışmayı sevdiler.
BSC: Bundan önceki Total War oyunlarında kan unsuruna yer verilmemişti. Yaş sınırlaması tabi ki bir etken ama gerçekçiliği arttırmak adına kan efektlerini kullanmayı veya opsiyonel kullanmayı düşünüyor musunuz?

CA: Hayır. Kan efektini dahil etmek yaş sınırımızı yükseltir.Yaşı 16’nın altında olan ve böyle bir şey sonucunda oyunu oynayamayacak birçok hayranımız var. Oyun deneyiminin kan olmadan da çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Binlerce samuray birbirlerine saldırmaları başlı başına daha etkileyici görünüyor.

BSC: Yay ve ok animasyonları oyunun tartışılan noktalarından birisi. Son videolarda yay animasyonlarının düzeldiğini görüyoruz. Peki savaş alanında okları görebilecek miyiz?

CA: Evet kesinlikle, okçuların kodları için çok çalıştık- sadece ok animasyonları değil, atıcıların attığı ateşler zemine, duvara veya düşmanın suratına yapışmadan önce, gittiği yolunda iz bırakacak. Oyunda görünecek okların sayısı sistem özellikleri ve ayarlarına bağlı olacak.
BSC: Serinin eski oyunlarında diplomatlar bulunuyordu. Total War: Shogun 2'de bu özellik tekrar yer alacak mı?

CA: Tam olarak değil. Diplomasi sistemini merkeze aldık böylece tek bir tuşla, başka bir klanla görüşmeleri başlatabileceksiniz. Burada bir nokta var, Muhatap olacağınız klanla karşılaşmak zorundasınız. Bu da haritadaki gezintilere zorluk getiriyor. Anlaşmalara bağlı kalmak Shogun 2’de çok önemli, yani ya anlaşmanın sonuna kadar sözünüzü tutun ya da sonuçlarını hazır olun.

BSC: İç isyanlar konusunda oyuncuların bazı şüpheleri var. Yeni oyunda iç isyanlara yer verilecek mi? Olacak ise ne gibi farklılıklar bulunuyor?

CA: Eğer halk sorunlarını soruyorsanız, evet. Yeni yerler alırken ve genişlerken nüfusunuzu memnun etmek zorundasınız aksi takdirde isyanlar ve isyancılar nedeniyle klanınız yok olabilir.
Kullanıcı Puanı

10

Oyunun Künyesi
Total War: Shogun 2 Platformlar: Geliştirici: Creative Assembly Dağıtıcısı: Sega Tür: Strateji Çıkış Tarihi: 15 Mart 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 9 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta