Tales of Monkey Island : Bölüm I - Tam Çözüm

Su altında nefesini 10 dakikadan fazla tutmak gibi kabiliyetlere sahip kahramanımız Guybrush Threepwood'un maceraları, beş parça olarak oyun severler ile buluşacak olan Tales of Monkey Island serisi ile devam ediyor.

Guybrush'a bu komik macerasında eşlik etmek ise bize düşüyor. Oyunun ilk bölümü olan The Launch of the Screaming Narwhal'ın tam çözümü ile karşınızdayız. Tam çözüme geçmeden önce rehber ile ilgili bazı ufak hatırlatmalar yapayım ;

-Oyundaki eşya isimlerini orjinaline sadık kalarak yani ingilizce olarak yazacağım. Türkçe çevirisini yapar isem bulmacalarda bazı karışıklıklar olacağını düşünüyorum. Tabi bazı noktalarda Türkçe olarakta yazacağım.
-Eşyaların aksine yer isimlerini ise en uygun şekilde Türkçe olarak yazacağım.
-Yön sistemi olarak pusula yönleri yani doğu, batı, kuzey ve güney kullanılacak.
-Oyunda bir mekana geldiğinizde öncelikle oradaki tüm eşyaları araştırıp, karakterler ile konuşun. Bazı noktaların oyunun çözümüne etkisi olmasa da hikayesi ve esprileri ile ilgili etkisi oluyor.
TAM ÇÖZÜM
 
-LeChuck'ın Gemisi-

Oyuna Karayip'in derinliklerinde yer alan Gelato Kayalıkları'nda başlıyoruz. Lanetli Korsan LeChuck, Eleine'i kaçırmış ve vodoo büyüsünü yapmak üzeredir. Guybrush ise karısını kurtarmak için LeChuck'un gemisini takip etmektedir. Maceramızda Guybrush'ın gemisinin LeChuck'ın gemisine yanaşması ile başlıyor.

Oyunun bu ilk kısmını oyuna alışma evresi olarak tanımlayabiliriz. Ara sahne geçip oyun başladıktan sonra etrafta dolaşıp oyunu kontrol etmeye alışabilirsiniz.

Oyun başladıktan sonra geminizin orta direği üzerinde asılı olan ve Vodoo büyüsünü bozmanız için talimatlar içeren "Vodoo Recipe"yi alın. Geminizin üst bölümüne çıkarak "Monkey Coffin" yani maymun tabutunu alın. Eleine ile konuşarak aradığınız şeyin maymun tabutunda olduğunu öğrenin ve envanter menüsünden inceleme modunu açarak maymun tabutunu inceleyin. Bu inceleme sonucunda Guybrush tabutu açarak içerisinden size lazım olan "Root Beer"ı elde edecek. Daha sonra elinizde bulunan "Breath Mints" ile "Root Beer"'i birleştirerek "Fizzy Root Beer"i elde edin. Son olarak yapmanız gereken ise elde ettiğiniz bu yeni karışım ile "Cutless" adındaki kılıcınızı birleştirmek.
Ara sahneden sonra Eleine ile konuşarak diğer gemiye geçin. Guybrush'ın akıntıda süzülen gemisini izledikten sonra etrafı araştırın. Dilerseniz Lechuck ile de konuşup parmağınızdaki yüzüğün forsunu atabilirsiniz. Etrafı araştırdıktan sonra kılıcınızı kullanarak Eleine'in sağında bulunan bitkiden bir kök keserek "Chuck Roots"a sahip olun. Elde ettiğiniz bu kökü geminin bası tarafında bulunan "Barrel of Lite Grog" adlı fıçının içerisine atın. "Breath Mints"i de fıçının içerisine attıktan sonra LeChuck'u etkisiz hale getirmek için kılıcınızı da fıçının içindeki iksire batırın ve LeChuck'a hücum edin.

Ara sahnede Guybrush tüm beceriksizliğini gösterecek ve LeChuck'ın laneti sol elimize geçecek. LeChuck tekrar insan haline gelmişken, sol elimizin de yardımı ile gemi havaya uçacak ve Eleine'den ayrılarak maceramızın ilk bölümünün geçeceği Flotsam Adası'na doğru bir tahta parçası üzerinde sürükleneceğiz.
Oyunun Künyesi
Tales of Monkey Island Platformlar: Geliştirici: Telltale Inc. Dağıtıcısı: Lucasarts Tür: Adventure Çıkış Tarihi: 21 Temmuz 2009
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 6 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta