World of Tanks Oyun Geliştirme Müdürü İle Söyleşi

    
     World of Tanks, tankları yönetebildiğiniz, savaşlara katılabildiğiniz, tanklarınızı çok değişik ve fazla seçeneklerle kişiselleştirebildiğiniz bir tank savaşı oyunu. Zaten Türkiye’de de bir çok hayranı olan oyun önümüzdeki ay Türkiye’de de çıkışını yapıyor. Biz de bunu fırsat bilerek sizlere hem oyunu henüz bilmeyenler hem de daha önceden bilenler ama yine de merak edenler için Wargaming.net’in Oyun Geliştirme Müdürü Sergey Burkatovskiy ile bir röportaj yapma şansı bulduk.
      Beril Sergün: Merhaba Sergey, bize zamanını ayırdığın için çok teşekkürler. World of Tanks’in zaten Türkiye’de bir çok hayranı olduğunu söyleyerek başlayayım, Türkiye’de de oyunu yayınlayacak olmanız harika bir şey. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
 
      Sergey Burkatovskiy: Merhaba Beril, ben teşekkür ederim.Biz oyunu iyi yapabilmek için gerçekten çok çalıştık, Türkiye’deki oyuncuların da bunu beğeniyor olması çok güzel. En baştaki amacımız harika bir oyun yaratmaktı, Dünya çapında aldığımız yorumlardan da gördüğümüz kadarıyla işimizi iyi yapmışız. Bu tür başarılar bize daha da şevk veriyor ve oyunu daha ilerletmek ve yeni içerik eklemek için can atıyoruz.
 
      Beril Sergün: Oyunu Türkiye’de yayınlayacağınız için yeni oyunculara tavsiyeleriniz nedir? Tanklarla ilgilenmeyen oyuncular için, oyunun savaş sistemi ya da başka bir yönü sayesinde ilgilerini çeker mi?
 
      Sergey Burkatovskiy: World of Tanks oyunculara 150 zırhlı aracı kontrol etme, potansiyellerini açma, daha büyük ve daha kuvvetli ekipman ele geçirme, becerilerini geliştirme ve taktik düşünmeye itiyor.
      World of Tanks öğrenmesi kolay bir oyun ancak oyunda usta olması zor. Tankları kontrol etmek ve Tank savaşlarına zamanla alışılıyor ve klavye/mouse ikilisiyle mükemmel bir uyumda. Teknik olarak oyun aslında neredeyse bir Arcade oyunuymuş gibi işliyor, gerçek savaş daha fazla beceri istiyor. Gerçek tank savaşları bize göre oyuna hem zorluk hem de gerçeklik ekliyor, sonuçta böyle bir oyun yapabilmek ve başarılı olabilmek için bu tarz şeyleri bilmen gerekiyor; kurşun tipleri, nasıl kullanıldığı, belirli tank modelleri gibi. Bir tankın içine girip etrafa ateş etmek oldukça kolay olsa da, başarılı olabilmek için çok ciddi çalışmalar yapmalı, önemli noktaları ezberlemeli nerede vuracağınızı bilmeli ve 1 ya da 2 tankla karşılaştığınızda ne yapacağınızı, nasıl vuracağınızı bilmelisiniz.
      Oyunda özenle hazırlanmış bir ilerleme sistemi var. Ayrıca tanklar bir çok şekilde kişiselleştirilebiliyor bunlara; taret, şasi, motorlar, silahlar hatta radyolarda dahil. Bunları yaparak tankın en yüksek potansiyaline kadar çıkabiliyorsunuz.
      Son olarak oyuncuların ne dediğine, ne istediğine çok dikkat ediyoruz, oyunda bir sorun varsa, bir hata varsa hemen hallediyoruz.
      Beril Sergün: Oyun hakkında sizi en çok heyecanlandıran şey nedir?
 
      Sergey Burkatovskiy: Kesinlikle oyunun hiç bitmeyen geliştirilme ve ekleme tarafı. Bir geliştirme varsa ortada bu fikri asla ortada bırakmıyoruz, sadık bir topluluğumuz var ve bu sayede işimizi iyi yapıyoruz. WoT’a derinlik, zevk ve heyecan ekliyoruz sürekli. Ayrıca bildiğin gibi hepimizin askeri şeylere çok büyük bir tutkusu var ve yaptığımız işi çok seviyoruz. Ben oturup yeni araçlar incelemeyi, ilginç dizaynlar ve şemalara bakmayı çok seviyorum. Oyunlara daha sonra eklenebilecek şeyleri , İkinci Dünya Savaş’ında kullanılan taktikleri hepsini inceliyorum ki daha sonradan oyuna eklenebilsin.

      Beril Sergün: Genel olarak oyunun popülasyonu ne durumda?
     
      Sergey Burkatovskiy: Dünya çapında 18 milyon kullanıcımız var, bu rakam her gün daha da artıyor ve umudumuz gelişen teknoloji ve yazılım güncellemeleri ile World of Tanks çok daha iyi olacak.
Oyunun Künyesi
World of Tanks Platformlar: Geliştirici: Wargaming.net Dağıtıcısı: Wargaming.net Tür: Strateji Çıkış Tarihi: Açıklanmadı
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 22 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta