Eski Bir Amerikan Askeri, Call of Duty'nin Yeni Oyunu Hakkında İlginç Açıklamalarda Bulundu

19.09.2019 00:36 Özgür Eroğlu

 
Call of Duty: Modern Warfare'in ilk oyunu 2007 yılında piyasaya sürülmüştü ve Call of Duty serisinin en beğenilen yapımlarından biri olmuştu. Bunun sebeplerinden biri ise serinin ilk defa günümüz savaşlarında geçmesiydi. Bu seri bizi 1940’ta işgal edilmiş Fransa’dan, 2000’lerin Orta Doğu’suna; Beyaz Saray’dan, uzaya uzanan savaş alanlarına götürdü. Rehineler kurtardık, Bulge Savaşı’nda savaştık hatta nükleer silahların Amerika Birleşik Devletleri’ne saldırmasını engelledik.
 
Bu yıl Infitnity War, Modern Warfare serisini daha gerçekçi hale getirmek için yeniden düzenledi. IGN tek oyunculu hikâye modunun demosunu inceledi ve geleneksel modların yanı sıra “gerçekçilik” modu olduğunu söyledi. Bu gerçekçilik modunda kullanılan Beyaz Fosfor isminde bir silah mevcut. Bu bombanın dumanının solunması halinde ciğerlerde ani yaralar oluşturuyor ve soluyan kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açıyor. Hemen sonra ise kişinin vücudu içeriden dışarıya doğru yanmaya başlar.
 
John Phipps (eski Birleşik Devletler Denizcisi, TakeThis.org elçisi ve Super Deformed Gamescast’e ev sahipliği yapıyor.), Beyaz Fosfor’un problem yaratan bir silah tercihi olduğunu düşündüğü için IGN’e bir yazı yazdı. Yazıyı aşağıda bulabilirsiniz:
 
Yazının buradan sonrasını, küçük yaştaki takipçilerimizin okumasını tavsiye etmiyoruz. 
 
“Beyaz Fosfor kullanımının neden bir sorun olduğunu düşündüğümü anlamanız için öncelikle oyunlardan değil, gerçek bir savaş hakkında konuşmamız gerekiyor. Ben eski bir ABD denizcisiyim. Irak Özgürlük Operasyonu (OIF) ve Özgürlüğün Sürdürülmesi Operasyonu’nda (OEF) 5 yıl süresince bulundum. Hala inanamadığım pek çok şey gördüm ve anıt mezarların çoğunda tanıdığım isimler var. Savaşların arkasındaki mantık ne olursa olsun, hepsinin paylaştığı ortak bir özellik var: hepsi bir trajedi. Bir denizci olarak her zaman insancıl ve profesyonel olmak için elimden geleni yaptım. Kimin için savaşırsan savaş, işin düşman öldürmek. Kimsenin gereksiz yere acı çekmesini istemedim. Savaş Yasaları'na inanıyorum. Uluslararası savaş kurallarına uyulması, gereksiz acıyı önler; orantılı tepkiler için kılavuz olur ve savaş esirlerine insani muamele yapılmasını sağlar.
 
Savaşta iki seçenek var: Eve ya canlı gelirsin ya da bir tabut içinde. Ancak eve gitmenin en kötü yolu ise yanıcı bir silah tarafından vurulmak, özellikle de bu Beyaz Fosfor ise. Beyaz Fosfor gibi silahların oyunlarda yer almasına karşı çıkmıyorum, ancak onların doğru incelenip gösterilmesi gerektiğini savunuyorum.
 
Beyaz Fosfor patladığında dağılır, partiküller cilde yapışır ve alev alır. İçindeki kimyasallar yüzünden bu alevin durdurulması zordur. Oksijenden yoksun bırakılana kadar bu alevler yanmaya devam eder. Cildiniz erimeye devam ederken bombanın içindeki kimyasalları emen vücudunuz içeriden yanmaya başlar, çoğunlukla karaciğer ve böbreklere zarar verir ve organ yetmezliği sonucu ölürsünüz. Tabii ki Beyaz Fosfor’un öldürdüğü tek yol bu değil. Dumanı uzun süre solumak sizi içeriden yakarak boğulmanızı sağlar. Doğrudan temas etmeseniz bile dumanın solunması çene kemiklerinin sıyrılmasına ve çürümesine yol açar. Siz daha hayattayken kafanızın yarısı çürümeye başlar. Bu yüzden Beyaz Fosfor kullanımı, uluslararası yasalarla sıkı bir şekilde düzenlenmektedir.
 
Beyaz Fosfor hafife alınacak bir şey değildir. Ama bu, oyunlarda yer almasın demek değil. Spec Ops: The Line bize Beyaz Fosfor kullanımının sonuçlarını bütün acımasızlığı ile gösterdi. Spec Ops: The Line bize sadece kullanıldığındaki fiziksel dehşeti yaşatmakla kalmadı, aynı zamanda silahı kullanmak zorunda kalan askerlerin, yaşadığı psikolojik travmayı da ortaya koydu.
Ancak, Modern Warfare’de bu ölümcül silah kullanıldığında ne kadar insan öldürürsen o kadar ödül alıyorsun. Ve bu kendimin ve başkalarının, silahlı çatışma yasalarını ihlal ettiğini düşündüğü şeyi yüceltmektir. Gerçeklik üzerine yaptıkları kampanyaya rağmen CoD Beyaz Fosfor’un insan vücudu üzerindeki gerçek etkilerini göstermiyor.
 
Oyunlarda başka silahlar kullanıldığında da ödüllendirme sistemi oluyor ve o silahların her birini gerçek hayatta kullandım. Ancak Beyaz Fosfor bambaşka bir kategoride. Evet, silahlar insan öldürmek için tasarlandı. Ama bunlar, gereksiz acı çekmeye neden olmamak için tasarlanmış geleneksel savaş silahlarıdır. Bu silahlar Modern Warfare’de az buçuk doğru tasvir edilmiştir. Beyaz Fosfor’un yarattığı dehşet ise yeterince tasvir edilmemiş.
 
Beyaz Fosfor gibi yasal ve ahlaki anlamda sorgulanabilir bir şeyin Infinity Ward tarafından oyuna böyle uygulanmasını doğru bulmuyorum. Silahı ilk elden gören ve insan vücuduna neler yapacağını görmüş biri olarak, Infinity Ward’un buna biraz daha fazla önem vermesini diliyorum."
 

İlgili İçerik Oyunun Künyesi
Call of Duty: Modern Warfare Platformlar: PC PS4 XBOX ONE Geliştirici: İnfinity Ward Dağıtıcısı: Activision Tür: FPS Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2019
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 17 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta

Diğer Haberler
Shadow Warrior 3 Oynanış Fragmanı 2 Dk önce Super Mario Bros'un Nadir Bulunan Bir Kopyası 114 Bin Dolara Satıldı 2 Saat önce UFC 4 PS4 ve Xbox One için Duyuruldu 3 Saat önce Mortal Shell - İlk Bakış 8 Saat önce Bird Box Filminin Devamı Şu anda Geliştirme Aşamasında 10 Saat önce