Dark Souls

Son yıllarda karşımıza çıkan oyunlara baktığımızda bir çoğunun piyasaya göre şekillendirildiğini görüyoruz. Oyunların zorluk dereceleri düşürülüyor, bulmaca unsuru neredeyse yok sayılıyor ve popüler konular ele alınarak piyasanın ilgisi çekilmeye çalışılıyor. Shadows of the Damned'ta EA'in yaptığı değişiklikler buna örnek gösterilebilir. Aslında oyun geliştiricilerine de kızmamak gerek, çünkü son yılların trendi haline gelen “grafik” hastalığı nedeniyle yüksek maliyeti olan oyunların satışları iyi gitmezse bu durum stüdyoların kapanmasına bile neden oluyor. Bütün bunlara rağmen yaratıcılığına güvenen, istediğini yapmak için direten, derin konu ve muhteşem atmosfer sunarak satışları ikinci plana iten cesur firmalar da mevcut. Bunlardan birisi de hiç kuşkusuz From Software'dir. Bazen iyi, bazen de kötü oyunlarla karşımıza çıkan bu firma 2009 yılında piyasaya çıkardığı Demon's Souls ile bir aksiyon-rpg oyununun nasıl yapılacağı konusunda adeta ders verdi. Sony'nin “satmaz” bahanesi ile Japonya dışına çıkarmak istemediği yapım farklı yayıncılarla anlaşılarak Amerika ve Avrupa'da piyasaya çıktı ve en ünlü Batılı otoriteler tarafından “yılın oyunu” ve “yılın RPG oyunu” gibi önemli ödüllere layık görüldü.
From Software, Sony'nin hatalı davranışı sonrası (ki Sony de bu durumu kabul etti) Namco Bandai ile anlaşarak Demon's Souls'u devam ettirmek için harekete geçti. Demon's Souls'un isim hakları Sony'de olduğu için From Software de “Dark Souls” adını kullanıp farklı bir hikayeye, fakat benzer oynanışa sahip bir oyun geliştirdiğini açıkladı. Yaklaşık iki yıldır geliştirilen ve başta Demon's Souls hayranları olmak üzere aksiyon-rpg'ciler tarafından merakla beklenen bu oyun Playstation 3'ün yanı sıra Xbox 360 için de geliştiriliyor. Bu defa From Software eskisinden daha büyük, daha ayrıntılı, daha zor bir oyunla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Daha fazla ızdırap çekmek ve ölmekten zevk almak isteyen oyuncular da bu oyunu büyük bir heyecanla bekliyor. Birkaç hafta sonra cehenneme adımımızı atacağız. Peki bu oyunda bizi tam olarak neler mi bekliyor?
Aslına bakacak olursanız Dark Souls'un hikayesi de oyunun adı gibi oldukça karanlık. Oyunun merkeze aldığı konu karanlık ile aydınlığın mücadelesi, ama karanlık taraf tabi ki de ağır basıyor. Her ne kadar hikaye hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasak da oyunun hikayesinin anlatıldığı destana göre ise ilk varlıkların döneminde dünya şekilsizdi ve heryer bir sis perdesi ile kaplıydı. Daha sonra ateş meydana geldi ve ateşle birlikte karşıt güçler ve eşitsizlikler de ortaya çıktı. Bunlardan birisi de aydınlık ve karanlıktı. Karanlıktan ise Ejderler ve İblisler geldi. Bunlara karşı koymak için ise ilk ölümlü Nito, Izalith Cadısı ve onun kaos yaratan kızları, Gün Işığı Lordu Gwyn ve onun sadık şövalyeleri ile bir cesur cüce ortaya çıktı. “Strength of Lords” ejderha'lara savaş açtı. Gwyn onlara yıldırımlarını gönderdi, cadılar dev ateş dalgaları yarattılar, Nito hastalık ve ölüm saçan bir fırtına yarattı ve Edjerha'ların dönemi bitti. Bu da Ateş Çağını başlattı. Fakat bir süre sonra alevler sönmeye başlayacak ve geriye sadece közler kalacaktır. İnsanoğlu günışığına hasret kalacak ve bitmez tükenmez geceler başlayacaktır. Böylece lanet, yaşayanlar arasında görülmeye başlıyor. Bu sırada siz de ölümsüzlükle lanetlenmiş bir savaşçı olarak ateşi yeniden canlandırmak için ortaya çıkacaksınız.
Kullanıcı Puanı

0

Sizin Oyunuz:
Oyunun Künyesi
Dark Souls Platformlar: Geliştirici: From Software Dağıtıcısı: Bandai Namco Tür: Action RPG Çıkış Tarihi: 7 Ekim 2011
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 17 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta