Alan Wake 2 Remedy'nin En Hızlı Satan Oyunu Oldu!

16.02.2024 12:41 Mehmet Tandoğan

 
 
Geliştirici Remedy Entertainment korku odaklı aksiyon macera oyunu Alan Wake II'nin güncel satış sayısını açıkladı. Açıklanan bilgilere göre oyun dünya çapında 1.3 milyon satış sayısını aşmış durumda ve bu sayıyla şirketin bugüne kadarki en hızlı satan oyunu oldu.
 
Alan Wake II başarısını sürdürüyor
 
 
 
Alan Wake II, 27 Ekim 2023 tarihinde PlayStation 5, Xbox Series ve PC için dijital olarak piyasaya sürüldü. Oyunun PC sürümü Epic Games mağazasında yer alıyor. Aralık 2023 sonuna kadar oyun 1 milyon adet, Şubat 2024 başına kadar ise 1.3 milyon adet satmış durumda.
 
Devam oyunu ilk ayında daha önce çıkış yapmış olan Control'ün ilk 4 ayda sattığından yüzde 50 daha fazla satış sayısına ulaştı. Geliştirici ekip şu anda oyunun hikayesini daha da genişletecek iki farklı ücretli ek paket üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda oyuna yeni güncellemeler gelecek ve topluluğu desteklemek için başka faaliyetler de gündemde.
 

 
Alan Wake 2 bizlere neler sunuyor?
 
İki farklı karakterle birlikte ilerleyebileceğiniz ve kendinizi korku temelli bir yapı içerisinde bulabileceğiniz Alan Wake 2, oyunculara gerçekten de tüyleri diken diken edecek bir deneyim sunuyor. Oyun şu anda birçok platform için mevcut ve bu platformlardan istediğiniz ile beraber oyunu satın alabilir ve böylece siz de bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Oyunda yer aldığınız süre boyunca korku dolu ortamlara doğru geçiş yapabilecek, arka plandaki hikayeyi deneyimleyebilecek ve ilk oyundan bu yana gelmiş olan farklı karakterleri görebileceksiniz. Dolayısıyla, bu oyunu oynamadan önce ve bu yapıya dalış yapmadan önce elbette ilk oyunu deneyimlemeniz veya özetini izlemeniz faydalı olacaktır.
 
Çünkü oyun devam niteliğinde olduğundan dolayı, bazı karakterler ve olaylar ilk oyundan kaldığı yerden devam ediyor ve burada yaşanılan olayların perde arkasında ve temelinde elbette ilk oyunda bulunan yapılar bulunuyor. Oyun içerisindeki hikaye sizlere devam niteliğinde geliyor. Ancak burada ilgi çekici ve sürpriz içeriklerin olduğundan da bahsedebiliyoruz. Zaten oyunun özünde bizi korkutma, ürkütme ve sürpriz hikaye içerikleri bulunuyor.

Korku dolu ortamları geçiş yapabildiğimiz ve farklı ortamları keşfedebildiğimiz yapımda her ortam içerisinde elbette karanlık bir yapının olduğundan bahsedebiliyoruz. İki farklı karakterin bulunduğu yapımda FBI ajanı olarak oynayabiliyor veya diğer taraftan yazar olarak yer alabiliyoruz. İki farklı gerçekliğin bulunduğu bu yapımda bir gerçek dünya içerisinde bulunabiliyor ve diğer taraftan ise alternatif bir evren içerisinde kendimize yer bulabiliyoruz. Dolayısıyla, oyunda yer aldığımız süre boyunca bu iki evren arasında gidip gelip karakterler arasında belli başlı geçişlerde bulunabiliyoruz.
 
 
 
İki kahraman elbette burada bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olarak karşımıza çıkıyor ve hikaye aslında bu şekilde bizlere kurgulanıyor. Elbette her iki karakterin de farklı özellikleri bulunuyor ve özellikle FBI ajanının yani Saga Anderson adlı karakterin farklı bir gerçekliği yer alıyor. Bu gerçeklik içerisinde bulduğu ipuçlarını toplayabiliyor, duvar üzerinde bu ipuçlarını görebiliyor ve ipuçlarını ve diğer unsurları birleştirebiliyor. Böylece ajan yeteneklerini burada ortaya çıkarabiliyor ve ortaya çıkarılacak unsurları tamamen toplayabiliyor. Bu da aslında karakterin farklı bir evrene geçiş yaptığı ve kendi yeteneğini kullandığı kısım olarak karşımıza geliyor. Oyunda bu tarz karakterlerin farklı evrenleri bulunuyor ve bununla birlikte oyunda ilerlemeye çalışıyoruz.
 Diğer taraftan, oyun içerisinde elbette klasik bir bölge içerisine geçiş yapabilir ve burada Kuzeybatı Pasifik bölgesinde kendi yerimizi bulmaya çalışıyoruz. Küçük bir kasaba bölgesinde bulunduğumuz yapımda elbette burada ilginç ritüellerin olduğunu deneyimleyebiliyor ve vahşi katliamların olduğundan bahsedebiliyoruz. Tüm bunları ortadan kaldırmak için elbette soruşturmaları adım atabiliyor, etrafı keşfetmeye çalışıyoruz. Etraftaki tanıkları sorgulamaya başlıyor ve aynı zamanda yanımızda bizlere yardımcı olacak karakterler de görebiliyoruz. Sanat yönetmenliği anlamında ve hikaye anlatımında çeşitli ödüller kazanan bu yapım ile beraber zorlu vakaları çözmek tamamen bizim işimiz oluyor.
 
FBI ajanı olarak ilerleyebildiğimiz yapım içerisinde elbette burada cinayetleri araştırmaya koyuluyor. Bu cinayetlerin nasıl gerçekleştiğini, arka planında neler olduğunu ve neden gerçekleştiğini tamamen bulmak elbette zorlu bir yapıyı bizlere aktarıyor. Tüm bunları yaparken de korku dolu unsurların bizlere sunulduğunu ve bir anda üzerimize atlayan ritüel sahiplerinin olduğunu görebiliyoruz.

Diğer taraftan ise korku unsurlarının bulunduğu ve karanlık ortamların yer aldığı yapımda kendimizi sürekli olarak diken üstünde hissedebiliyoruz. Eleştirmenlerce ve oyuncular tarafından beğenilen bu yapım hem arka planda bulunan hikayesi kapsamında hem de ortamları kapsamında gerçekten güzel bir deneyimi bizlere sunuyor. Zaten oyunun grafiklerine ve animasyon kalitesine bakacak olursak gerçekten de üst düzey bir yapıyla karşılaştığımızı aktarabiliriz. Bunun dışında atmosferin ve o ortamların gerginliğinin gerçekten gerçekçi bir bakış açısıyla beraber bizlere sunulduğunu belirtebiliriz.
 
 
 
Grafik ve animasyon konusunda elbette hiçbir sorunun bulunmadığı ve oyuncuların gerçekten tatmin olabileceği bir yapıdan bahsedebileceğimiz. Bu oyun içerisinde yapabileceklerimiz oldukça önem arz ediyor ve korku hikayesi içerisinde yer aldığımız süre boyunca FBI ajanı olarak ne yazık ki burada vakalar içinde boğulmaya başlıyor ve aynı zamanda bu vakaların ilerleyen safhalarında ise kabusa dönüştüğünü aktarabiliyoruz.

Oyunda yer aldığımız süre boyunca korku hikayeleri içerisinde gezip tozabiliyor, farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor ve bu bölgelerin bize neler sunduğunu aktarabiliyoruz. Dolayısıyla, oyun içerisinde farklı bölgelere doğru ilerlediğimiz zaman buralarda farklılaşan ipuçlarıyla ilerlememize kaldığımız yerden devam ediyor ve bu ipuçlarını toplayarak elbette bu vakaların nasıl gerçekleştiğini aktarabiliyoruz. Ajan olarak ve bir dedektif olarak yer aldığımız yapımda öncelikle bütün bu vakaları çözmek elbette zorlu bir sürecin başlangıcını temsil ediyor. Çünkü ortada hiçbir sebep olmaksızın belli başlı ritüellerin gerçekleştirildiğini ve ritüellerin kanlı bir şekilde yapıldığını aktarabiliyoruz.
 
Diğer taraftan, Alan Wake karakteri buradaki yerine alıyor ve bu karakterle beraber hayal dünyasında sıkışıp kalabiliyoruz. Hayal dünyası içerisinde kabus dolu bir ortamda sıkışıp kaldığımız yapımda kendi gerçekliğimizi burada şekillendirmek durumunda kalıyor ve aynı zamanda buradaki tutsaklığımızdan tamamen kurtulmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Alan karakteriyle beraber burada karanlık bir hikaye yazmaya hazırlanıyor ve bu karanlık dehşet bizim peşimizdeyken elbette buradan kaçıp kurtulmanın yollarını arıyoruz. Yapacağımız her hamlenin oldukça önemli olduğu bu yapımda birbirlerini takdir eden olaylar, garip ve akıl dışı varlıklar ve daha fazlası bizi oldukça etkiliyor.
 
 

Oyunda bulduğumuz ipuçları ile beraber elbette ölümcül sırları ortaya çıkarabiliyor ve bu sırları açığa çıkarmak da tamamen bizim işimiz oluyor. Küçük bir kasabada işlenen bu cinayetler dizisini açığa çıkarmak elbette çok kolay olmuyor, çünkü oyunda yer aldığımız bu süre boyunca bu cinayetler işlenirken bir başka cinayetin ortaya çıktığını görebiliyoruz. Ve bunlar aslında bir sebepten ötürü bizlere sunuluyor ve bunları açığa çıkarmak için de elbette hem bu bölgelere doğru ilerleyebiliyor çevreyi araştırabiliyor, etrafta bulduğumuz ipuçlarının ne işe yaradığını bulmaya çalışıyor ve daha fazla detayı burada görmeye başlıyoruz.

Tüm bu detayları akılda tutmak ve bu detayları aslında bir araya bağlamak elbette bizim için zorlu bir süreci temsil ediyor. Çünkü ortada bazı durumlarda birbirleriyle bağlantılı olmayan olayların da olduğunu görebiliyor ve bunları başka bir olayla beraber bağdaştırmak durumunda kalıyoruz. Oyun içerisinde yer aldığımız süre boyunca Sherlock Holmes oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da birbirleriyle bağlantılı ipuçlarını bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu bağlantılı ipuçlarını birbirleriyle bağdaştırarak aslında olayların nasıl yaşandığını ve neden yaşandığını bulmaya başlıyoruz ve bu ipuçlarını birleştirerek asıl tabloyu görmeye hazırlanıyoruz.

Psikoloji korku deneyimi içerisinde yer aldığımız süre boyunca elbette tüm bunları yaşayabiliyor, bir yandan olayları çözmeye çalışıyor diğer yandan ise korku dolu unsurlarla karşılaşarak tüylerimizi diken diken eden olaylar silsilesiyle kendimizi bulabiliyoruz. Kurbanların ve canavarların olduğu bir dünyada yer aldığımız yapımda elimizdeki silah ile beraber ilerlemeye başlıyor ve kullanabileceğimiz farklı silahlar bulunuyor. Bu silahlarla beraber elbette hem kendimizi korumaya alabiliyor hem de hayatta kalmak için burada elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz.
 
 
 
 Farklı silahları elimize alabildiğimiz ve bu silahları dilediğimiz şekilde kullanabildiğimiz yapımda elbette düşmanlara ve canavarlara karşı burada kendimizi savunmak için farklı durumlara geçiş yapabiliyoruz. Aynı zamanda karanlık ortamlarda bulunduğumuz süre boyunca bu yerleri aydınlatarak ve el fenerimizi tutarak ışıklandırmadan sorumlu olabiliyoruz. Ortamların oldukça karanlık olduğu bu yapımda karanlık dehşet içerisinde yolumuzu bulmaya çalışıyor ve bu yolu bulmak için de elbette iki karakterimizle beraber ilerlemeye başlıyoruz. Hem FBI ajanı hem de hikaye yazarı olarak oynayabildiğimiz yapımda hikayelerimizi tecrübe ederek olayların çoğunu değiştirmeye çalışıyor ve gidişatı farklı açılardan bakmaya hazırlanıyoruz.

Ölüm kalım meselesini çözmek için yer aldığımız yapımda korku hikayeleriyle beraber hem kendimizi ürkütücü ortamlarda bulabiliyor hem de burada yaptığımız her hamlenin oldukça önemli olduğundan bahsedebiliyoruz. Karanlık dünyanın derinliklerinden kaçmak için burada farklı şekillerde yer aldığımız süre boyunca bu gerçekliği yeniden yazmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve bu oyun tam da korku severlere hitap ediyor. Çünkü oyun içerisinde gerçekten de tüm korku unsurlarının bulunduğu ve korku ortamlarının bizlere aktarıldığını belirtebiliyoruz. Bu korku ortamlarında yer aldığımız süre boyunca tüylerimizi diken diken eden olayların ve efektlerinin de bizlere aktarıldığını ve aynı zamanda arka plan unsurlarında bizleri gerçekten dikkat çekici geldiğini söyleyebiliyoruz.

Hayal dünyası ile gerçeklik arasında sıkışıp kalabildiğimiz yapımda ışık ile hayatta kalmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz ve elimizde burada sınırlı kaynakların olduğundan bahsedebiliyoruz. Hem verme konusunda hem de ışıklandırma konusunda sınırlı unsurların bulunduğu bu yapımda hem ayakta kalmak için büyük bir mücadeleye atılıyor hem de bu sınırlı kaynakları korumak için etrafı keşfetmeye hazırlanıyoruz. Bu tarz oyunlarda etrafı keşfetmek ve etraftaki donanımları ve kaynakları toplamak oldukça önem arz ediyor. Çünkü sınırlı kaynak olduğundan dolayı etrafı keşfederek yeni mühimmatların sahibi olabiliyor ve aynı zamanda farklı donanımlarla ve silahlarla beraber de oyundaki ilerleyişimize katkıda bulunabiliyoruz.
 
 

Kahraman olabileceğiniz ve ritüelleri sona erdirebileceğiniz hatta vakaları hızlı bir şekilde çözebileceğiniz yapımda aslında çizgisel bir yapı olduğundan bahsedebiliyoruz. Bu çizgisel yapı ile beraber hem hikaye anlatımının bizlere güzel bir şekilde sunulduğunu hem de ara sahnelerle ve karakterler arası diyaloglarla beraber buradaki yerimizi aldığımızı görebiliyoruz. Tek oyunculu, hikaye odaklı ve korku temelli bu yapım gerçekten de oyuncular tarafından sevilen bir yapıya sahiptir.
 
Oyun içerisinde yer aldığımız süre boyunca ışık kaynağı oldukça önem arz ediyor ve elimizdeki sınırlı kaynakları tüm bunlar için harcamaya hazırlanıyoruz. Zorlu mücadelelere adım atabileceğimiz ve mesafeli karşılaşmalarla beraber doğaüstü güçlere karşı kapışabileceğimiz yapımda düşmanların icabına nasıl bakacağımız tamamen bizim hamlelerimize bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor ve bununla beraber de karanlığa karşı açtığımız savaşta elbette aydınlığın kazanmasını diliyoruz. Dikkat çekici silahlarla beraber yer aldığımız yapımda bizi zor duruma götüren unsurlarla karşılaşabiliyor ve aslında bu karanlığa karşı tek savaşımızın ışık ile beraber olabileceğini farkına varıyoruz.

Dolayısıyla oyunda yer aldığınız süre boyunca ışık kaynağının ne kadar önemli olduğunu anlayabileceksiniz. Bu tarz oyunlardan hoşlanıyorsanız elbette bu oyuna bir göz atabilir ve bir şans verebilirsiniz. Oyun gerçekten de güzel bir korku deneyimini bizlere aktarıyor ve böylece biz de oyundaki yerimizi alabiliyoruz. Oyun hem PlayStation hem Xbox hem de PC platformunda yer alıyor ve ilerleyen süreçte ise daha farklı platformlarda belki de bu oyunu bulabiliriz.

İlgili İçerik Oyunun Künyesi
Alan Wake 2 Platformlar: PC Geliştirici: Güncellenecek Dağıtıcısı: Güncellenecek Tür: Aksiyon-Macera Çıkış Tarihi: Açıklanmadı
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 0 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta

Diğer Haberler
Xbox 360 Çevrimiçi Mağazası Kapatılıyor: Bir Devrin Sonu 12 Temmuz Xbox Game Pass Fiyatları Önümüzdeki Süreçte Daha da Artacak 12 Temmuz Cyberpunk 2077 İçin Taksi Şoförü Olabileceğiniz Yeni Mod Yayınlandı 12 Temmuz Concord'un Erken Açık Betası Playstation Plus Üyelerine Açıldı 12 Temmuz Terraria'nın 59 Milyon Sattığı Açıklandı! 12 Temmuz
Forumdan Konular
DH'den Haberler