CD Projekt RED de Cyberpunk 2077'nin 2020 için Hazır Olmadığını Biliyormuş

16.01.2021 10:09 Gazali Çetinkaya

 
Cyberpunk 2077 çıkmadan önce üç defa ertelendi ve muhtemelen daha fazla ertelenmesi gerekiyormuş.

Bloomberg'ten Jason Schreier 20'den fazla mevcut ve eski CD Projekt RED geliştiricisi ile röportaj gerçekleştirdi.

Belirtilene göre oyunun yapımına gerçek anlamda 2016'da başlanmış.
 
Cyberpunk 2077 geliştiricileri oyunun 2020'de çıkacağına inanmamış ve şirket de oyunun 2020'de çıkmaya hazır olmadığının farkındaymış. Hatta geliştiricilerden biri kaydettikleri ilerleme hızına göre oyunun 2022'de çıkmasını beklediklerini ifade etti.
 
Oyunun çıkışı yaklaşırken stüdyodaki herkes oyunun zor bir durumda olduğunu ve daha fazla zaman gerektiğini biliyordu ve üç haftalık ertelemede programcılar olabildiğince fazla hatayı gidermeye çalışmış fakat o noktada sorunsuz bir çıkış imkansızmış. İlk açıklanan çıkış tarihi 16 Nisan 2020'nin zaten hiçbir gerçeklik payı yokmuş ve ekip içinde şaka olduğu sanılmış.
 
Stüdyonun eski ses programcısı Adrian Jakubiak günde 13 saate kadar çalıştırıldığını ve uzun mesai saatleri yüzünden aileleriyle problem yaşayan arkadaşları olduğunu söyledi.
 
E3 etkinliğinde gösterilen demo tamamen sahteymiş ve bu sahte demoyu hazırlamak için aylarca uğraşmışlar ve bu da yapım sürecinden çalmış. 
 
Bazı tecrübeli The Witcher 3 geliştiricileri, Cyberpunk 2077 yönetmeni Adam Badowski'nin vizyonu ile fikirleri çakıştığı için ekipten ayrılmış. Cyberpunk 2077 üzerinden 500'den fazla kişi çalıştı. The Witcher 3'ten neredeyse iki kat fazla. Ancak bu seferde ekibin kontrol edilmesi ve düzenin sağlanması zorlaşmış. Jason Schreier bazılarının sadece Polonca, bazılarının da sadece İngilizce bildiği için iletişim kopuklukları meydana geldiğini söylüyor. Çalışanlara ödenen maaşlar da düşük. Az kıdemli bir programcıya aylık 700 dolar verilmiş.
 
CD Projekt RED CEO'su Marcin Iwinski geçtiğimiz günlerde yayınlanan videoda oyunculardan tekrar özür diledi ve oyunun sorunlu çıkışındaki tüm sorumluğun yönetici ekibe ait olduğunu dile getirdi.

Jason Schreier'ın belirttiğine göre şirket The Witcher 3 ile yakaladığı başarıya çok fazla güvenmiş ve bunu da bir şekilde hallederiz demiş.

İlgili İçerik Oyunun Künyesi
Cyberpunk 2077 Platformlar: PC PS4 XBOX ONE Geliştirici: CDProjekt Dağıtıcısı: CD Projekt RED Tür: RPG Çıkış Tarihi: 10 Aralık 2020
Künyenin Tamamını Görüntüle Yorumlar 78 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta

Diğer Haberler
PlayStation State of Play Sunumunda Gösterilen Tüm Oyunlar 1 Saat önce Halo Infinite Yeni Ekran Görüntüleri 2 Saat önce Square Enix İki Tane Mobil Final Fantasy VII Oyunu Duyurdu 2 Saat önce Final Fantasy VII Remake Intergrade PS5 için Duyuruldu 6 Saat önce Deathloop - Oynanış Fragmanı 3: Déjà Vu 6 Saat önce