Tencent 2020'de 31 Oyun Şirketine Yatırım Yaptı

21.01.2021 01:31 Gazali Çetinkaya

Tencent Games dünyanın en büyük oyun firması ve Çin'in ikinci en büyük teknoloji firması. Geçmişte Ubisoft, Activision Blizzard ve Epic Games gibi isimlere yatırım yapmışlardı ve 2020'yi de epey dolu geçirdiler.

Niko Partners'ın raporuna göre, Tencent geçtiğimiz yıl 31 oyun şirketine yatırım yaptı veya satın aldı ve bir önceki yıla kıyasla %300 daha fazla anlaşma gerçekleştirdi.
 
Bunların çoğu dünya genelinde pek fazla bilinmeyen küçük Çinli geliştiricilerinden azınlık hisseleri fakat aralarında bazı büyük şirketler ve canlı yayın platformları da bulunuyor.
 
Bayonetta geliştiricisi PlatinumGames'ten azınlık hissesi, Spec Ops: The Line geliştiricisi Yager'den azınlık hissesi ve Daemon X Machina geliştiricisi Marvelous 65 milyon dolara azınlık hissesi satın alındı. Conan Exiles geliştiricisi Funcom'u 148 milyon dolara ve Leyou Technology'i 1.5 milyar dolara bünyesine kattılar.

Leyou Technology; Warframe geliştiricisi Digital Extremes, Gears Tactics geliştiricisi Splash Damage ve Samurai Shodown'un Batıdaki yayıncısı Athlon Games'i barındırıyor.
 
Tam listeye aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz:
 

İlgili İçerik Yorumlar 3 Forumda Görüntüle
Yorum Yaz Forum Arayüzünde Yanıtla

Aşağıdaki formu kullanarak yorum yapabilirsiniz..

Üyelik Durumu Üyeyim Üye Değilim E-posta

Diğer Haberler
Anthem Next İptal Edildi 1 Saat önce Hayatta Kalma Korku Oyunu Dark Moonlight PC için Duyuruldu 2 Saat önce Bomb Rush Cyberfunk 2022'ye Ertelendi 3 Saat önce Returnal ‘Atropos’ Fragmanı 3 Saat önce Cyberpunk 2077 1.2 Yaması Ertelendi 4 Saat önce